Category Archives: warsztaty
Warsztaty „Reportaż” w Lubelskiej Lekarskiej Akademii Fotografii
W dniu 3 czerwca Lubelska Lekarska Akademia Fotografii zaprasza na kolejne spotkanie pasjonatów fotografii. 3 czerwca 2023 r. w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej, Lublin ul. Chmielna 4, o godz. 9:30 warsztaty „Reportaż” poprowadzi Jakub Szymański, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, okręg lubelski.
Wielkie Radzyńskie Fotografowanie 2022
W Radzyńskim Ośrodku Kultury, odbyła się kolejna odsłona Wielkiego Radzyńskiego Fotografowania 2022. W tym roku konsultantem, mentorem i autorem zadań fotograficznych był Marek Kucharczyk, profesor UMCS, artysta ZPAF okręgu lubelskiego.
Uczestnicy mieli za zadanie zrealizować 7 interpretacji fotograficznych. Z wybranych fotografii powstał pokaz multimedialny, zaprezentowany w części finałowej spotkania. Prezentacja została wzbogacona muzyką tworzoną na żywo przez Michała Musiatowicza.
fot. Tomasz Młynarczyk i Robert Sołtan
IV Radzyńskie Dni Fotografii – 13 czerwca 2020 r.
Zbliżają się IV Radzyńskie Dni Fotografii. W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z wyjątkowym gościem, prof. Witoldem Krassowskim z Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jurorem ale i dwukrotnym laureatem najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo.
Szczegóły w załącznikach.
http://www.witoldkrassowski.com/
https://culture.pl/pl/tworca/witold-krassowski
https://wsm.asp.waw.pl/dr-hab-prof-asp-witold-krassowski/
Spotkanie odbędzie się 13 czerwca, o godz. 11.00 w sali kina Oranżeria – Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Będzie możliwość konsultacji swoich prac z profesorem.
Pożegnanie taboru. Otwarcie wystawy i spotkanie z Andrzejem Polakowskim
W dnia 6 września 2019 r. w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie odbyło się spotkanie z fotografikiem Andrzejem Polakowskim, autorem prac dokumentujących życie narodu romskiego w latach 60. ubiegłego wieku. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Pożegnanie taboru”.
„Pożegnanie Taboru” Andrzeja Polakowskiego to plon kilku wypraw fotografika w latach 1966–67 do miejsc, gdzie za sprawą ustaw państwowych cygańskie wozy stanęły na zawsze (Grabowiec, Kraśnik Fabryczny, Lubartów, Parczew, Puławy, okolice Hrubieszowa i Lublina). Bezpośrednia inspiracja do wykonania tej serii zdjęć pochodziła od Zdzisława Kazimierczuka, który w 1966 roku zaproponował Polakowskiemu zilustrowanie przygotowywanego przez siebie zbioru reportaży. Wystawa dokumentuje osiedlanie się żyjących tam Cyganów oraz ich pierwsze kroki na „nowej drodze życia” – drodze już tylko w przenośni. Na fotografiach widzimy wozy ze zdjętymi przymusowo kołami, sceny gotowania na ognisku jeszcze na leśnej polanie oraz sceny już w pokojach murowanych mieszkań. Artyście udało się zyskać zaufanie i sympatię bohaterów tej fotograficznej opowieści, zaufanie tak duże, że pozwolili mu nawet robić zdjęcia podczas handlu kradzionymi końmi w lesie. Mimo smutnej, a może i tragicznej wymowy niektórych zdjęć, dominuje w nich pogoda ducha. Na wielu twarzach widać uśmiech, a uśmiechy cygańskich dzieci nie różnią się od uśmiechów ich polskich rówieśników.
Wystawa plenerowa czynna od 6 do 30 września 2019, bez ograniczeń godzinowych.
Andrzej Polakowski – artysta fotografik, urodzony w 1937 roku w Częstochowie. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w wielu krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, dawnym ZSRR czy Czechosłowacji. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w Polsce i za granicą. Organizator wystaw i spotkań autorskich, członek jury wielu konkursów fotograficznych. Twórczość Polakowskiego obejmuje szerokie spektrum tematyczne, m.in. tak odległe tematy jak dokumentacja lubelskiego życia artystycznego czy awangardowych działań plastycznych, a także reportaż przemysłowy (fotografie, przedstawiające zwykle niewielkie sylwetki ludzkie uwikłane w monstrualny, industrialny pejzaż współczesnego przemysłu). Ważną częścią twórczości Polakowskiego jest reportaż społeczno-obyczajowy, gdzie głównym tematem jest człowiek i jego sprawy, niedostrzegane zwykle w nawale codzienności czy też „życie chwytane na gorącym uczynku” – jak sam autor zwykł mawiać. Polakowski jest zwolennikiem fotografii czarno-białej, w swoich pracach wykorzystywał wiele technik, m.in. technikę bromową, grafizację, fotomontaż, collage; stworzył też własną, oryginalną i stosowaną tylko przez niego samego.
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Roberta Pranagala:
Fotografia w Labiryncie Znak sztuki / Akcje i dokumentacje – wykłady JOLANTY MĘDEROWICZ
W dniu 24.07.2019 roku w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej BGSW w Słupsku, Centrum Aktywności w Ustce zorganizowane zostały wykłady Jolanty Męderowicz (Okręg Lubelski ZPAF).
Tematy wykładów: „Fotografia w Labiryncie / Znak sztuki” oraz „Fotografia w Labiryncie / Akcje i dokumentacje”.
LINK: Fotografia w Labiryncie. Znak sztuki.
LINK: Fotografia w Labiryncie. Akcje i dokumentacje.
wykład I
FOTOGRAFIA W LABIRYNCIE. ZNAK SZTUKI
Anastazy B. Wiśniewski, Antoni Dzieduszycki, Jadwiga Przybylak, Alain Arias-Misson, Janusz Bąkowski, Lucjan Demidowski, Wojciech Bruszewski, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Janusz Bałdyga, Zdzisław Kwiatkowski, Jerzy Truszkowski, Natalia Lach-Lachowicz, Andrzej Lachowicz, Krzysztof Pruszkowski, Mikołaj Smoczyński
wykład II
FOTOGRAFIA W LABIRYNCIE. AKCJE I DOKUMENTACJE
Włodzimierz Borowski, Zbigniew Makarewicz, Jerzy Fedorowicz, Adam Marczyński, Wanda Gołkowska, Stefan Krygier, Andrzej Lachowicz, Natalia Lach-Lachowicz, Andrzej Matuszewski, Zbigniew Warpechowski, Tomek Kawiak, Alain Arias-Misson, Mikołaj Smoczyński, Zdzisław Kwiatkowski, Romuald Kutera, Tomasz Konart, Krzysztof Wojciechowski, Józef Robakowski, Krzysztof Pruszkowski, CHRISTO, Ryszard Maron, Zbigniew Libera, Mirosław Bałka, Zygmunt Rytka
Wieczór autorski z Andrzejem Zygmuntowiczem w Galerii Atelier
W Galerii Atelier w Chełmie 26 października 2018 r. odbył się wieczór autorski z Andrzejem Zygmuntowiczem pt. „Zmienne wiatry. Droga fotografa”
Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, którego pesel zaczyna się od 51, wystawia swoje prace od 1973 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2005 pełni w nim funkcję szefa Rady Artystycznej. Jest autorem wystaw fotografii dokumentalnej, przez długie lata tematem wiodącym w jego twórczości był akt, od kilku lat, nie porzucając poprzednich tematów, realizuje prace wynikające z nie w pełni nazywalnych swoich relacji ze światem i życiem. Ważną częścią jego działań w obszarze fotografii jest dydaktyka – naucza m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w Collegium Civitas, Studium Fotografii ZPAF. Pisuje także teksty o fotografii i bywa kuratorem wystaw i jurorem konkursów fotograficznych.
Warsztaty współorganizowane przez ZPAF OL w Radzyniu Podlaskim
Kolejne warsztaty fotograficzne Radzyńskiego Ośrodka Kultury, Firmy Medikon, ZPAF OL oraz
RKF Klatka już za nami.
Tym razem na sobotnie spotkanie przybyło ponad 50 pasjonatów sztuki fotograficznej. Oprócz Radzyniaków gościliśmy fotografów z Warszawy, Lublina, Chełma, Białej Podlaskiej, Krasnegostawu, Międzyrzeca, Łukowa, Siedlec, Łęcznej i Ostrołęki. Specjaliści z firmy Medikon Łukasz Borowski i Krzysztof Świeżak, zapoznali uczestników z najnowszymi rozwiązaniami systemów oświetleniowych światła błyskowego i ciągłego, wykorzystywanych podczas sesji fotograficznych.
Spotkanie z Ryszardem Bogdziewiczem – Fotografia na Lubelszczyźnie
Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Fotografików, Galeria Po 111 Schodach MDK2 w Lublinie, zapraszają serdecznie na wyjątkowe spotkanie z Ryszardem Bogdziewiczem i artystami Okręgu Lubelskiego ZPAF. Szczegóły w opisie i na dołączonym plakacie.
FOTOGRAFIA NA LUBELSZCZYŹNIE NA TLE FOTOGRAFII EUROPEJSKIEJ I KRAJOWEJ W LATACH 1939-1918. Autor – Ryszard Bogdziewicz
Nakład tylko 300 szt . Ogółem stron A4 – 412 w tym tekstu 62 a w części ilustracyjnej ponad 1200 fotografii. Książka zawiera szczegółowe kalendarium historii fotografii na Lubelszczyźnie od okresu dagerotypowego po koniec I wojny światowej wraz z biogramami najważniejszych fotografów lubelskich z akcentem na pionierów lubelskiej fotografii o których do tej pory wiedziano bardzo mało. Dane do tej części pochodzą w dużej mierze z badań archiwalnych autora a tylko w niewielkiej części z informacji ówczesnej prasy.
Praca nosi tytuł <Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1839-1918>. W porównaniu zostały omówione b.skrótowo najlepsze zakłady ówczesnej Europy , Rosji i ziem dzisiejszej Polski ze szczególnym uwzględnieniem fotografów polskiego pochodzenia działających na tych terenach, np.Kena, Ostroroga, Szarkowskiego, Szacińskiego, Strzembosza, Migurskiego, Jurkowskiego czy Fedeckiego. Jest ich oczywiście znacznie więcej. W części ilustracyjnej, gdzie przeważają ze zrozumiałych względów zdjęcia z atelier jest sporo różnych ciekawostek, także i regionalnych.
Ryszard Bogdziewicz pochodzi z Warszawy. W Lublinie mieszka już od roku 1974. Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroenergetyki). Od lat 70 tych zainteresowany dawną pocztówką, co zaowocowało wydaniem 20 lat temu albumu „Lublin da dawnej pocztowce”. W latach 90 tych zaczął poszukiwać materiału fotograficznego do książki opowiadającej o historii dawnych polskich schronisk górskich (publikacja wydana znacznie później bo w 2012 r.). Stało się to pretekstem do zainteresowania się szerzej fotografią, a zwłaszcza jej historią w Warszawie i Lublinie.
Następnym tematem, który badał to fotografowie polscy poza Polską. Przez lata gromadził dane historyczne i materiał fotograficzny. Sporo czasu spędził w archiwum w Lublinie, aby dotrzeć do nieznanych wcześniej informacji bowiem ówczesna prasa nie pisała o wszystkim a czasem wręcz podawała nie do końca sprawdzone informacje. Widząc ile nieprawdziwych faktów z tej dziedziny krąży w przestrzeni publicznej postanowił przynajmniej częściowo je wyprostować i tak narodziła się praca <Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1839-1918.
Na podstawie informacji autora.
Po spotkaniu z autorem książki odbędzie się otwarte spotkanie z członkami Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Lubelskiego i możliwość konsultowania oraz omawiania swoich prac fotograficznych.
Warsztaty w Radzyńskim Ośrodku Kultury
W warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Radzyński Ośrodek Kultury, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Lubelski i firmę Medikon, wzięło udział ponad czterdziestu fotografów z Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca, Warszawy, Białej Podlaskiej, Łukowa, Lublina, Ryk, Siedlec i Ostrołęki. Spotkanie podzielone było na dwa bloki tematyczne. Jakub Szymański ze Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Lubelskiego podczas wykładu omówił założenia i zasady pracy przy długoterminowych projektach fotograficznych. Druga część spotkania poświęcona była zarządzaniu barwą w fotografii i profesjonalnym wydrukom atramentowym. Kolejne warsztaty poświęcone będą zagadnieniom operowaniu światłem w fotografii studyjnej i inscenizowanej.