Category Archives: Spotkania

Wielkie Radzyńskie Fotografowanie 2022

W Radzyńskim Ośrodku Kultury, odbyła się kolejna odsłona Wielkiego Radzyńskiego Fotografowania 2022. W tym roku konsultantem, mentorem i autorem zadań fotograficznych był Marek Kucharczyk, profesor UMCS, artysta ZPAF okręgu lubelskiego.
Uczestnicy mieli za zadanie zrealizować 7 interpretacji fotograficznych. Z wybranych fotografii powstał pokaz multimedialny, zaprezentowany w części finałowej spotkania. Prezentacja została wzbogacona muzyką tworzoną na żywo przez Michała Musiatowicza.

fot. Tomasz Młynarczyk i Robert Sołtan

Also posted in warsztaty | Możliwość komentowania Wielkie Radzyńskie Fotografowanie 2022 została wyłączona

Tomasz Młynarczyk gościem Bialskiego Centrum Kultury oraz Fotoklubu Podlaskiego

Tomasz Młynarczyk był gościem Bialskiego Centrum Kultury oraz Fotoklubu Podlaskiego. Spotkanie autorskie odbyło się 20 lutego 2022 roku w ramach cyklu „Spotkań z Fotografami”. Nasz kolega z Okręgu Lubelskiego ZPAF opowiedział o kilku swoich fotograficznych cyklach, m.in. o fotografii społecznej i czytelności jej przekazu oraz o wartości zestawów fotografii. 

fot. Gabriela Młynarczyk 

Możliwość komentowania Tomasz Młynarczyk gościem Bialskiego Centrum Kultury oraz Fotoklubu Podlaskiego została wyłączona

Spotkanie z fotografem -Tomaszem Młynarczykiem

Prezydent Miasta Biała Podlaska, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej i Fotoklub Podlaski zapraszają na SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM – Tomaszem Młynarczykiem 20 lutego 2022 r. (w niedzielę) o godz. 15.00

Możliwość komentowania Spotkanie z fotografem -Tomaszem Młynarczykiem została wyłączona

Fotorelacja z wernisażu wystawy Tomasza Młynarczyka „Czyściec”

W galerii Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki odbył się wernisaż fotografii Tomasza Młynarczyka „Czyściec”. Wystawę można oglądać do 16 lipca. Przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.
fot. Maks Skrzeczkowski i Robert Sołtan 
 
Also posted in wystawy | Możliwość komentowania Fotorelacja z wernisażu wystawy Tomasza Młynarczyka „Czyściec” została wyłączona

 31 marca 2021 r. zmarł Jan Magierski

Ze smutkiem informujemy, że ostatniego dnia marca 2021 roku w wieku 84 lat odszedł z grona członków Okręgu Lubelskiego ZPAF Jan Magierski – ceniony twórca, działacz ruchu fotograficznego, wykładowca akademicki i edukator. 

Jan Magierski urodził się 23 października1936 w Lublinie – jako syn współzałożyciela Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, Stanisława Magierskiego. Ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1963); doktor nauk chemicznych. Był adiunktem w Akademii Rolniczej w Lublinie.
Z fotografią zetknął się w okresie studiów na początku lat 60. – debiut artystyczny na „Dorocznej Wystawie Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego” (1961). Był aktywnym członkiem lubelskiego Fotoklubu „Zamek”, w latach 1965–1971 będąc jego prezesem. Członek Prezydium Rady Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (1969–1971). Instruktor fotografii kategorii I – ukończył Studium Fotografii i Filmu CPARA w Warszawie. Organizator ogólnopolskich plenerów fotograficznych w Kazimierzu nad Wisłą (1970, 1971), inicjator, organizator i komisarz Ogólnopolskich Wystaw Fotografii „Konfrontacje” w Lublinie (1971, 1973, 1975, 1977). Członek Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK (1977–1981). Był autorem wielu publikacji o fotografii, historii fotografii – m.in. historii fotografii lubelskiej. W maju 1995 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jan Magierski uprawiał fotografię krajoznawczą, dokumentalną i podróżniczą. Fotografował w różnych regionach w kraju, szczególnie ukochał Tatry; odbył wiele podróży artystycznych na różne kontynenty, w tym na Antarktykę.
Wystawy indywidualne: „Wystawa z przewodnikiem” – Lublin 1968; „Pejzaże” – Lublin 1971; „Koncert w Kazimierzu” (wielokrotne ekspozycje w różnych miastach w kraju) – Lublin 1978; „Spitsbergen i wyprawy polarne” – Lublin 1989, 1990, Zamość 2013; „Rejs po morzu Norweskim do Narwiku” – 1999, Wystawa autorska – MDK Lublin 2012.
Wystawy zbiorowe (wybór): międzynarodowe: XIII Międzynarodowy Salon Fotografii Górskiej (wyróżnienie FIAP) – Barcelona 1992 oraz udział w finale Memoriału Maria Luisa Infiesto – Hiszpania 2002; ogólnopolskie: ponad 30 wystaw, w tym Biennale Krajobrazu Polskiego – Kielce (pięć edycji) oraz „Gdzie jesteśmy” – Stara Galeria Fotografii ZPAF, Warszawa 2005; środowiskowe, regionalne i poplenerowe: ponad 50 ekspozycji.
Nagrody i odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2001), Złoty Krzyż Zasługi (1988), odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1979, 1999), Złota Odznaka Fotograf Krajoznawca Polski (1977), Nagroda Honorowa im. Fryderyka Kremsera, Srebrna Honorowa Odznaka PTTK (2003).
Albumy fotograficzne: Portrety i krajobrazy – Lublin 1978; Polska fotografia krajobrazowa 1944–1984 Kielce 1985; Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – Lublin 1989; Między Wisłą a Bugiem – Skarby przyrody i kultury – Lublin 1998; Przewodnik po Lublinie – Lublin 1999; Mistrzowie polskiego pejzażu – Kielce 2000.
W końcu lat 70. działał w konspiracji, a w latach stanu wojennego był wydawcą, drukarzem i szefem kolportażu Informatora NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego, a także redagował i kolportował niezależne pismo „Miesięcznik. Opinie, Komentarze, Analizy” NSZZ „Solidarność” Lublin.
Jan Magierski, jak mało kto, przyczynił się do szczególnego ożywienia twórczości fotograficznej w Lublinie oraz w środowisku polskich fotografów krajoznawców. W archiwum zgromadził około 20.000 negatywów, 300 fotogramów autorskich oraz ponad 1.000 diapozytywów.

Also posted in Smutne wiadomości | Możliwość komentowania  31 marca 2021 r. zmarł Jan Magierski została wyłączona

Ryszard Karczmarski w Galerii Fotografii B&B spotkanie on-line

Ryszard Karczmarski – „Fotografia, która łączy ludzi” – rozmowa o pasji…

 

 

Galeria Fotografii B&B w Bielsku – Białej, prowadzona przez Inez Baturo zorganizowała spotkanie z artystą fotografikiem 5 czerwca 2020 o godz. 18:00.
Była to rozmowa o pasji, która nadaje sens życiu i przynosi ze sobą wspaniałych ludzi oraz niezapomniane spotkania.

Ryszard Karczmarski
Urodzony w roku 1957 w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie na Wydziale Pedagogiki. Członek rzeczywisty ZPAF od 2001. W latach 2003-2017 prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Od 1984 jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Żeglarz, podróżnik. Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi Wielkiego formatu – technik alternatywnych oraz spotkania na NA STYKU, Ukraina 2016-2018. Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako animator oraz twórca kultury. W 2017 za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury odznaczony medalem Gloria Artis. Od 1976 prowadzi prywatną galerię fotografii w Chełmie.

Możliwość komentowania Ryszard Karczmarski w Galerii Fotografii B&B spotkanie on-line została wyłączona

IV Radzyńskie Dni Fotografii – 13 czerwca 2020 r.

Zbliżają się  IV Radzyńskie Dni Fotografii. W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z wyjątkowym gościem, prof. Witoldem Krassowskim z Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jurorem ale i dwukrotnym laureatem najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo.

Szczegóły w załącznikach.

http://www.witoldkrassowski.com/
https://culture.pl/pl/tworca/witold-krassowski
https://wsm.asp.waw.pl/dr-hab-prof-asp-witold-krassowski/

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca, o godz. 11.00 w sali kina Oranżeria –  Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Będzie możliwość konsultacji swoich prac z profesorem. 

Also posted in warsztaty, wykłady | Możliwość komentowania IV Radzyńskie Dni Fotografii – 13 czerwca 2020 r. została wyłączona

Wystawa artystów ZPAF w Centrum Handlowym VIVO Lublin

Z przyczyn niezależnych od organizatorów i autorów, musimy odwołać spotkanie autorskie. Zainteresowanych przepraszamy i zachęcamy do odwiedzenia Galerii. Wystawę możemy oglądać do 15 kwietnia.

Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Fotografików, Project Art Gallery zapraszają na wystawę artystów zrzeszonych w Okręgu Lubelskim ZPAF.  W jednej przestrzeni galeryjnej zobaczymy cztery różne wystawy: „Zestaw ulubiony” Mariusza Pawła Mazura, „Luksografie” Tomasza Młynarczyka, „Jazz” Roberta Pranagala i „Nauka czy sztuka?” Emila Dzemskiego Zięby. To pierwsza wystawa fotograficzna w nowych przestrzeniach Project Art Gallery, mieszczącej się w galerii handlowej VIVO, ul. Unii Lubelskiej 2 w Lublinie. Spotkanie z autorami odbędzie się 18 marca o godz. 17.00 

Wszystkie prezentowane prace będzie można kupić.

Mariusz Paweł Mazur  ZPAF, AFRP, AFIAP, Lublinianin od urodzenia. Rocznik 1972. Absolwent Politechniki Lubelskiej. Członek rzeczywisty z tytułem artysta fotografik stowarzyszeń twórczych:  Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF leg. nr. 920 )  Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej (Fotoklub RP leg. nr. 206)  Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej (FIAP Federation Internationale de lArtPhotographique)       W zależności od potrzeby pracuje w technikach cyfrowych jak i w tradycyjnych, analogowych technikach srebrowych. Ulubiona technika, tak zwana guma dwuchromianowa , XIX wieczna, szlachetna technika fotograficzna.       Moje prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych. Eksponowane były na blisko 200 wystawach (indywidualnych, zbiorowych i konkursowych) z czego ponad 40 razy reprezentując Polskę poza jej granicami (Argentyna, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Hiszpania, Indonezja, Malezja, Niemcy, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Węgry).

Tomasz Młynarczyk, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka, mieszka w Radzyniu Podlaskim.
Zajmuje się fotografią koncepcyjną i eksperymentalną, oraz szeroko rozumianą fotografią społeczną. Dokumentuje i analizuje przenikanie się kultur, tradycji i wiary terenów Polski Wschodniej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019 w dziedzinie sztuk wizualnych. Autor wystaw indywidualnych: „Gdzie jest pałac” , „Struktury, faktury, formy” , „Radzyń 7.00” , „Światło-wody” , „Prawosławie” , „Archiwum – forma i światłocień” , „Bal” , „Trzepak” , „Ostatni seans” , „Żebro Adama” oraz „Trisomia 21”, „In memoriam”. Udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Węgry, Francja). Publikował w dziennikach , tygodnikach, albumach fotograficznych i książkach np.: „Kraina Bugu”, „ Kozirynek – kwartalnik kulturalny”. Jego prace znajdują się w zbiorach Instytutu Teatralnego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie, Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim oraz w zbiorach specjalnych (Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej), zbiorach prywatnych w kraju (m.in. Józefa Hena) i za granicą m.in.: Ukraina, Węgry, Anglia, USA, Francja. Założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”, Współtworzył Grupę Twórczą MOTYCZ. „Fotograf Roku 2003” – Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych, np.: ”Radzyński Bakałarz 2014” za „Walizkę Józefa Karłowicza” Dominiki Leszczyńskiej i Tomasza Młynarczyka jako najlepsza praca historyczna mająca charakter naukowy. Autor albumów: „Radzyń w fotografii Tomasza Młynarczyka”, „Na moje oko”, „Sacrum przydrożne”, „Teatr w teatrze”, „Majówki”. Współautor albumów m.in.: „Dolina Tyśmienicy”, „Kock w fotografii”, „Walizka Józefa Karłowicza”, „Dwudziestolecie Beatyfikacji Męczenników z Pratulina”, „Janów Podlaski w dziejach Diecezji Siedleckiej. Wydanie Jubileuszowe” , ”Mocni wiarą i miłością Maryi. Wydanie Jubileuszowe”, „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary pełen tajemnic”, „Arti Sentemo – Kameralna Orkiestra Akordeonowa”.

Robert Pranagal
Zafascynowany wykorzystaniem światła jako tworzywa i fotografiami, które wykraczają poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości. Miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor dziewięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin. Na stałe współpracuje z Magazynem Lubelskim LAJF i jest związany z lubelskimi instytucjami kultury, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się w działalność edukacyjną, animacyjną i społeczną.

Emil Zięba (ur. 1974) – fotograf lubelski. Od lat zajmuje się mikrofotografią, a także fotografią architektury, krajobrazu, reportażową i dokumentalną. Jest autorem i współautorem wielu wystaw. Założył i prowadzi od 5 lat koło fotograficzne przy kościele na Poczekajce w Lublinie, gdzie stworzył także galerię prezentującą fotografię i malarstwo.

Also posted in wystawy | Możliwość komentowania Wystawa artystów ZPAF w Centrum Handlowym VIVO Lublin została wyłączona

Trzecia odsłona wystawy Roberta Pranagala

http://ddksmczechow.pl/galerie/galeria-pomost/wernisaz

DDK SM „Czechów” oraz Galeria Pomost serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Roberta Pranagala pn. „Memu miastu”, który odbędzie się 30.01.2020 r. o godz. 18:00.

Wystawa stanowi trzecią i ostatnią odsłonę prezentacji fotografii składających się na projekt pt. MEMU MIASTU. To fotografie nie prezentowane na wcześniejszych wystawach z tego cyklu, zamykające w pewnym sensie zbiór wystawowy. 

Projekt MEMU MIASTU powstał pierwotnie w 2018 r. jako wystawa 41 fotografii będących osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia. To zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski. To powrót do miejsc znanych z mistrzowskich ujęć wybitnych twórców, pokazanych jednak na nowo. To również odwiedziny zakamarków miasta, często zupełnie nieznanych, które z różnych powodów oddziałują jednak na autora. To wreszcie kolejny powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy. Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru. W 2019 roku projekt został rozbudowany o kolejne fotografie, które złożyły się na 101 obrazów zawartych w albumie pot tym samym tytułem. Jesiennej prezentacji albumu towarzyszyła część druga wystawy, składająca się z 20 nie prezentowanych wcześniej fotografii.  Włączając niniejszą wystawę, publiczność mogła zobaczyć w sumie 60 prac z cyklu.

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin i objęty patronatem przez Związek Polskich Artystów Fotografików.

Also posted in wystawy | Możliwość komentowania Trzecia odsłona wystawy Roberta Pranagala została wyłączona

Zjazd plenarny ZPAF w Warszawie

11 stycznia 2020 r. w warszawskiej siedzibie ZPAF odbył się zjazd plenarny Związku Polskich Artystów Fotografików. Okręg Lubelski reprezentowali Tomasz Młynarczyk (prezes Okręgu) i Ryszard Karczmarski (członek Prezydium). Podsumowaliśmy ostatni okres naszej działalności i zaplanowaliśmy kilka ciekawych imprez i wydarzeń o charakterze fotograficznym. Szczegóły wkrótce.

 

Fot. Ryszard Karczmarski i Tomasz Młynarczyk

 

Możliwość komentowania Zjazd plenarny ZPAF w Warszawie została wyłączona

Spotkanie okręgu lubelskiego – 17 grudnia 2019 r.

W dniu 17 grudnia 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Okręgu Lubelskiego ZPAF. Mieliśmy okazję przywitać naszych nowych kolegów: Emila Ziebę vel Dżemskiego i Tomasza ”Sweetka” Wójcickiego. Więcej o naszych kolegach już wkrótce.

Możliwość komentowania Spotkanie okręgu lubelskiego – 17 grudnia 2019 r. została wyłączona

Prezentacja albumu pt. „Memu Miastu” i wystawa Roberta Pranagala – 20 listopada 2019 r.

Oficjalna, uroczysta prezentacja albumu odbędzie się dnia 20 listopada o godzinie 18:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
„Z tego miejsca chciałem Wam wszystkim jeszcze raz serdecznie podziękować za wsparcie i zaufanie oraz zaprosić na tę uroczystość.
Szczerze liczę, że będę mógł Wam osobiście podziękować i wręczyć nagrodę w ten nastrojowy, listopadowy wieczór.

W prezentacji wezmą również udział współautorzy albumu: Lucjan Demidowski, Grażyna Lutosławska, Jolanta Męderowicz i Joanna Zętar.
Będzie to niepowtarzalna szansa na zdobycie również ich autografów w albumie!

Przy okazji zrobimy trochę dobra, gdyż przeprowadzimy zbiórkę charytatywną na leczenie chłopca, dla którego jedyną szansą jest droga terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, będąca jednak poza zasięgiem finansowym rodziców.

Wieczór zakończymy wernisażem nie prezentowanych do tej pory fotografii z projektu Memu Miastu.

Pozdrawiam ciepło i do zobaczenia!”
 – napisał Robert Pranagal

Also posted in wydawnictwa, wystawy | Możliwość komentowania Prezentacja albumu pt. „Memu Miastu” i wystawa Roberta Pranagala – 20 listopada 2019 r. została wyłączona