Spotkanie z Ryszardem Bogdziewiczem – Fotografia na Lubelszczyźnie

Okręg Lubelski Związku Polskich Artystów Fotografików, Galeria Po 111 Schodach MDK2 w Lublinie, zapraszają serdecznie na wyjątkowe spotkanie z Ryszardem Bogdziewiczem i artystami Okręgu Lubelskiego ZPAF. Szczegóły w opisie i na dołączonym plakacie. 

FOTOGRAFIA NA LUBELSZCZYŹNIE NA TLE FOTOGRAFII EUROPEJSKIEJ I KRAJOWEJ W LATACH 1939-1918. Autor – Ryszard Bogdziewicz

Nakład tylko 300 szt . Ogółem stron A4 – 412 w tym tekstu 62 a w części ilustracyjnej ponad 1200 fotografii. Książka zawiera szczegółowe kalendarium historii fotografii na Lubelszczyźnie od okresu dagerotypowego po koniec I wojny światowej wraz z biogramami najważniejszych fotografów lubelskich z akcentem na pionierów lubelskiej fotografii o których do tej pory wiedziano bardzo mało. Dane do tej części pochodzą w dużej mierze z badań archiwalnych autora a tylko w niewielkiej części z informacji ówczesnej prasy.

Praca nosi tytuł <Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1839-1918>. W porównaniu zostały omówione b.skrótowo najlepsze zakłady ówczesnej Europy , Rosji i ziem dzisiejszej Polski ze szczególnym uwzględnieniem fotografów polskiego pochodzenia działających na tych terenach, np.Kena, Ostroroga, Szarkowskiego, Szacińskiego, Strzembosza, Migurskiego, Jurkowskiego czy Fedeckiego. Jest ich oczywiście znacznie więcej. W części ilustracyjnej, gdzie przeważają ze zrozumiałych względów zdjęcia z atelier jest sporo różnych ciekawostek, także i regionalnych.

Ryszard Bogdziewicz pochodzi z Warszawy. W Lublinie mieszka już od roku 1974. Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroenergetyki). Od lat 70 tych zainteresowany dawną pocztówką, co zaowocowało wydaniem 20 lat temu albumu „Lublin da dawnej pocztowce”. W latach 90 tych zaczął poszukiwać materiału fotograficznego do książki opowiadającej o historii dawnych polskich schronisk górskich (publikacja wydana znacznie później bo w 2012 r.). Stało się to pretekstem do zainteresowania się szerzej fotografią, a zwłaszcza jej historią w Warszawie i Lublinie.

Następnym tematem, który badał to fotografowie polscy poza Polską. Przez lata gromadził dane historyczne i materiał fotograficzny. Sporo czasu spędził w archiwum w Lublinie, aby dotrzeć do nieznanych wcześniej informacji bowiem ówczesna prasa nie pisała o wszystkim a czasem wręcz podawała nie do końca sprawdzone informacje. Widząc ile nieprawdziwych faktów z tej dziedziny krąży w przestrzeni publicznej postanowił przynajmniej częściowo je wyprostować i tak narodziła się praca <Fotografia na Lubelszczyźnie na tle fotografii europejskiej i krajowej w latach 1839-1918.

Na podstawie informacji autora.

Po spotkaniu z autorem książki odbędzie się otwarte spotkanie z członkami Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Lubelskiego i możliwość konsultowania oraz omawiania swoich prac fotograficznych.

This entry was posted in Spotkania, warsztaty, wydawnictwa. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Both comments and trackbacks are currently closed.