W imieniu własnym oraz organizatorów, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim i Radzyńskiego Ośrodka Kultury, serdecznie zapraszam na wystawę fotografii Tomasza Młynarczyka p.t. „Trisomia 21”. Galeria Oranżeria, ROK, Radzyń Podlaski. 23 marca 2018 roku, godz. 17.30.
TRISOMIA 21
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Nie jest to przypadkowa data – osoby z tą chorobą w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch. W ramach solidarności 21 marca nakładamy kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. Gdy słyszymy o zespole Downa niemal od razu na myśl przychodzą nam osoby o charakterystycznym wyglądzie z niepełnosprawnością intelektualną. Choć większości z nas wydaje się, że wie, na czym polega ta choroba, to tak naprawdę nie mamy pojęcia jak wygląda codzienne z nią życie. Zespół Downa jest dość częstą chorobą genetyczną – występuje z częstotliwością wahająca się od 1:800 do 1:1000 żywych urodzeń. Występuje zarówno u chłopców jak i u dziewczynek. O chorobie dziecka rodzice dowiadują się na różnych etapach – czasem na długo przed narodzinami, czasem dopiero po porodzie. Jednak bez względu na okoliczności, dla rodzica jest to zawsze ogromny stres. Nie wiadomo, jak dziecko będzie się rozwijać i czy rodzice sprostają wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą choroba?
Inny nie znaczy gorszy!
Nie da się chyba znaleźć dwóch identycznych przypadków zespołu Downa. Badania potwierdzają, że każde dziecko z tym zespołem jest inne, zarówno pod względem osobowości, temperamentu, jak i sprawności intelektualnej czy fizycznej. Mają jednak takie same oczekiwania jak ich zdrowi koledzy. Tak samo potrzebują akceptacji i miłości, odczuwają smutek w przypadku kpin bądź odrzucenia. To jak dziecko będzie sobie radzić w życiu społecznym w dużej mierze zależy od wychowania oraz środowiska, w którym żyje. Bardzo ważna jest właściwie ukierunkowana stymulacja dziecka, zachęcanie go do podejmowania różnego rodzaju aktywności. Tylko dzięki temu będzie ono miało szansę na prawidłowy rozwój i szczęśliwe życie. Większość dzieci otoczonych troskliwą opieką wyrasta na osoby radosne i miłe, niezwykle pogodne, o uczuciowej naturze. Niestety wiedza społeczeństwa o tym uwarunkowanym genetycznie zespole wad wrodzonych jest dość ogólnikowa. Na widok osoby z zespołem Downa wielu ludzi wciąż popada w konsternację i zakłopotanie. Z drugiej strony, rodzice maluchów z trisomią 21 są też znacznie bardziej wyczuleni na to jak ich pociechy są odbierane przez otoczenie. Wrogie spojrzenia i nieprzychylne komentarze bywają dla nich bardzo bolesne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja i rozpowszechnianie wiedzy na ten temat. Pamiętajmy, że dzięki lepszemu odbiorowi przez otoczenie osób z zespołem Downa, poprawia się długość i jakość ich życia. Każde dziecko potrzebuje pozytywnych wzorców, a takie może dać m. in. kontakt ze zdrowymi rówieśnikami. Nie zapominajmy, że będzie to miało pozytywny wpływ również na drugą stronę – poprzez obcowanie z niepełnosprawnymi dzieci uczą się tolerancji i niesienia pomocy.
Tomasz Młynarczyk, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA, mieszka w Radzyniu Podlaskim. Zajmuje się fotografią koncepcyjną i eksperymentalną, oraz szeroko rozumianą fotografią społeczną. Dokumentuje i analizuje przenikanie się kultur, tradycji i wiary terenów Polski Wschodniej. Autor wystaw indywidualnych: „Gdzie jest pałac” , „Struktury, faktury, formy” , „Radzyń 7.00” , „Światło-wody” , „Prawosławie” , „Archiwum – forma i światłocień” , „Bal” , „Trzepak” , „Ostatni seans” oraz „Żebro Adama” . Udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Węgry, Francja). Publikował w dziennikach , tygodnikach, albumach fotograficznych i książkach np.: „Kraina Bugu”, „ Kozirynek – kwartalnik kulturalny”. Współpracuje z Katolicką Agencją Informacyjną. Jego prace znajdują się w zbiorach Instytutu Teatralnego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Archiwum Państwowym w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in.: Ukraina, Węgry, Anglia, USA, Francja. Założyciel Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”, Współtworzył Grupę Twórczą MOTYCZ. „Fotograf Roku 2003” – Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych, np.: ”Radzyński Bakałarz 2014” za „Walizkę Józefa Karłowicza” Dominiki Leszczyńskiej i Tomasza Młynarczyka jako najlepsza praca historyczna mająca charakter naukowy. Autor albumów : „Radzyń w fotografii Tomasza Młynarczyka”, „Na moje oko”, „Sacrum przydrożne”, „Teatr w teatrze”. Współautor albumów m.in.: „Dolina Tyśmienicy”, „Kock w fotografii”, „Walizka Józefa Karłowicza”, „Dwudziestolecie Beatyfikacji Męczenników z Pratulina”.