Arkadiusz Ścichocki – DYPTYK

Zapraszamy na wystawę fotografii Arkadiusza Ścichockiego pt. „Dyptyk”, do Galerii Kąt, na stacji PKP Warszawa – Falenica, ul. Patriotów. Wystawa jest prezentowana od stycznia do lutego 2012, Galeria jest czynna w godzinach 10.00-17.00. Arkadiusz jest nowym członkiem Okręgu Lubelskiego ZPAF. Poniżej można przeczytać wprowadzenie do wystawy jakie przygotował sam autor.

Kochani Milośnicy Fotografii , pragnę oznajmić , że to już ósma wystawa fotografii . Po roku prowadzenia galeryjki na stacji PKP Warszawa –Falenica mam zaszczyt zaprosić na kolejna wystawę , tym razem swoją , pod tytułem ”Dyptyk ” .
Na początek przytoczę definicję dyptyku , pomocnym w znalezieniu klucza i przybliżeniu intencji autora , czyli moim , do głebszego zrozumienia prezentowanych zdjeć .
Dyptyk (z gr. διπτυχος — diptichos — „podwójnie składany”) to w sztuce sakralnej rodzaj artystycznego obiektu służącego celom dewocyjnym, składającego się z dwu, połączonych zawiasami, tabliczek (zwanych skrzydłami), składanych na podobieństwo książki, zwykle przenośnego, niewielkich rozmiarów. Na tabliczkach umieszczone są malowane lub płaskorzeźbione przedstawienia o treściach religijnych. Niewielkie dyptyki służyły prywatnemu nabożeństwu, np. w podróży. Z nich w końcu XV wieku wykształciły się dyptyki portretowe, o treściach przede wszystkim świeckich, np. z portretami dwojga małżonków.
W sztuce współczesnej dyptykiem nazywa się też czasem parę obrazów połączonych ze sobą treściowo i kompozycyjnie. W myśl przytaczanej defincji pragnę, zeby ogladajacy zwrocili uwage na to , ze nie sa to przypadkowe zestawienia zdjęc . Prezentowane dyptyki posiadaja z jednej strony wspólny mianownik , wspolna myśl , temat i dopełnienie. Z drugiej zas, dyptyki zawieraja elementy przeciwstawne , czyli jak to ma miejsce w dyptykach świeckich , portrety dwojga małżonkow, kobieta-meższczyzna , elementy pionowe i poziome w krajobrazie jak te, które,  zaprezentowałem w swoich pracach.
Na swoich fotografiach przyglądam sie przedmiotom i krajobrazom towarzyszącym człowiekowi , utrwalam i dokumentuję zmiany. Dynamicznie upływajacy czas zmienia ludzi , przeznaczenie przedmiotów i krajobrazy
w naszym otoczeniu . Zapędzeni codziennymi obowiązkami i potrzebami nie zwracamy na to uwagi , nie zdając sobie sprawy, że niebawem i nasz świat stanie sie częścią przeszłości .
Prace powstały na przestrzeni czterech -pięciu lat , w popularnej dziś technice i stylistyce łomografii . Cykl dyptyków jest otwarty i wzbogacany o nowe prace . Przy okazji pragnę podziękować pani Ewie Jaskólskiej , która przytuliła i udziela schronienia Galerji Fotografii „Kąt“ oraz Pracowni Oprawy Obrazów Kingi i Leona Wójcickich z Piaseczna , za wspaniałą oprawę moich prac .

Zapraszam do obejrzenia wystawy.
Arkadiusz Ścichocki

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Both comments and trackbacks are currently closed.